Tepki çeken düzenleme: TSK çelengi Atatürk anıtlarına konulamıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, 15 Temmuz sonrası getirilen rütbe sınırlamasının milli bayram ve önemli günlerde başkent dışındaki illerde yapılan törenlerde Atatürk anıtlarına TSK çelengi sunulamamasına yol açtığını belirterek, 18 Mart törenlerinde de benzer sıkıntının yaşandığına dikkat çekti.

Bağcıoğlu “Aziz Türk milletini gururlandıran birlik ve beraberliğimize önemli katkıları olan bu özel günlerde böyle sorunlar yaşamak gerçekten acı vericidir. Daha da acısı, bunca yıldır bu yaşananlara rağmen hala bir tedbir ve düzeltme yapılmamış olmasıdır” dedi.

Bağcıoğlu, 15 Temmuz sonrası getirilen milli bayram ve önemli günlerde Atatürk anıtlarına “Garnizon komutanının Jandarma ve Sahil Güvenlik teşkilatının başındaki en üst rütbeli personelden rütbe ve kıdemce daha düşük olması durumunda TSK çelenginin sunulamayacağı” düzenlemesinin yarattığı sıkıntıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

“GELENEK SEKTEYE UĞRADI”

Bağcıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

– Yıllardır süregelen bir gelenek olarak, milli bayram ve önemli günlerde Atatürk anıtlarına mülki amir, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni temsilen garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk sunulmaktaydı. Ancak 15 Temmuz’dan sonra çıkarılan ve tutarsızlık içeren kanun ve yönetmelik değişikliklerinden biri, bu geleneği sekteye uğratmıştır.

5899 sayılı Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’ne 07 Kasım 2016 tarihinde eklenen ek madde ile, garnizon komutanının Jandarma ve Sahil Güvenlik teşkilatının başındaki en üst rütbeli personelden rütbe ve kıdemce daha düşük olması durumunda, Türk Silahlı Kuvvetleri çelengi sunulamayacağı belirtilmiştir.

“BENZER SIKINTILAR YAŞANDI”

Bu durum, başkent dışındaki illerde yapılan törenlerde Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin Jandarma ve Sahil Güvenlik teşkilatı personelinden kıdemsiz olduğu durumlarda, Atatürk anıtlarına TSK çelengi sunulamamasına yol açmaktadır. Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde de benzer sıkıntılar yaşanmıştır.

“YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ BEKLİYORUZ”

– Bu konunun Millî Savunma Bakanlığı’na aktarıldığını biliyoruz ancak henüz bir çözüm üretilememiştir. Aziz Türk Milleti’ni gururlandıran birlik ve beraberliğimize önemli katkıları olan bu özel günlerde böyle sorunlar yaşamak gerçekten acı vericidir. Daha da acısı, bunca yıldır bu yaşananlara rağmen hala bir tedbir ve düzeltme yapılmamış olmasıdır.

– Millî Savunma ve İçişleri Bakanlarımızdan bu konuyu koordine ederek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin milli bayramlarda ve önemli günlerde çelenk sunabilmesine imkan sağlayacak, daha net ve açık, devletimize ve milletimize yakışan bir yönetmelik değişikliği yapmalarını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x