DEM Parti Eş Genel Başkanları Yüksekdağ’ı ziyaret etti: ‘Mücadeleye yükleneceğiz’

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, Kobanê Davası’nda hakkında 32 yıl 4 ay hapis cezası verilen eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ı ziyaret etti.

Eş Genel Başkanlar ziyaret sonrası sonrası Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi önünde açıklama yaptı.

MA’nın haberine göre Hatimoğulları, gerçekleştirdikleri ziyarette, Yüksekdağ’ın moralinin çok iyi olduğunu ve dayanışma gösteren herkese teşekkürlerini sunduğunu ifade ederek, “Sevgili Figen şunu açık ve net ifade etti. Bizler de bu görüşü canı gönülden paylaşıyoruz. Bu karar ve kararla paylaşılan şey aslında bir dayanışmanın bir ortak mücadelenin mahkum edilmeye çalışılmasıdır. Başından beri Kobanê Kumpas Davası’nın bir siyasi dava ve intikam davası olduğunu söyledik. Kobanê’de halk ile dayanışan IŞİD’e karşı gerek Türkiye gerek Ortadoğu gerekse dünyada en güçlü tavrı ortaya koyan halklar, ezilenler ve sömürülenlerin dayanışmasına bir ceza verilmek istendi. Bu cezaya karşı bizler Kandıra Cezaevinden sevgili Figen’in de ifade ettiği gibi, dayanışmamızı, özgürlük mücadelesini Kürt halkıyla, işçilerle, emekçilerle, kadınlarla, doğa ve insan hakları savunucularıyla dayanışmamızı sürdüreceğiz. Bu karar hiçbir şekilde bu duruşumuzdan, bu yaklaşımımızdan, bu mücadele azmimizden bizleri geri durdurmayacaktır. Ben bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum. Sevgili Figen Yüksakdağ’ın da selam ve sevgilerini bir kez daha iletiyorum” dedi.

‘CEZAEVİNDE OLAN ARKADAŞLARIMIZLA DAYANIŞACAĞIZ’

Ardından konuşan Bakırhan ise, Kobanê Davası’nda verilen cezaların haksız olduğunu belirterek, sürecin henüz bitmediğini dile getirdi. Bakırhan, “Nasıl ki bir sosyalist kadın olarak Figen başkanımız dünyanın ak yüzü, dünyanın en önemli, en temiz mücadelesini veren, IŞİD barbarlarına karşı savunan Kobanê halklarıyla dayanıştığı için buradaysa; bizler de Kürtler, kadınlar, devrimciler, gençler olarak dünyanın ak yüzü bir mücadeleyle dayanışan onun gerçekten savunuculuğunu yapan ve şimdi cezaevinde olan arkadaşlarımızla dayanışacağız” ifadelerini kullandı.

Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yargılama bitmedi, halklarımız mücadelesiyle dayanışması ile birlikte bu kesinlikle boşa çıkartılacaktır. Bomboş iddialar ve olmayan maddelerle arkadaşlarımızı cezalandırdıklarını düşünenlere daha büyük bir mücadele ve dayanışma ile gerekli yanıtı vereceğiz. Emin olun bugün burada ziyaret ettiğimiz Figen başkanımız dahil olmak üzere en kısa sürede cezaevindeki bütün siyasi tutsaklarla birlikte demokratik bir ortamda kol kola omuz omuza mücadele edeceğiz. Bugünler çok uzak değil diyoruz. Cezaevinde Figen başkanın bize verdiği moral ve motivasyonla daha güçlü mücadeleye yükleneceğiz. Figen başkanın bütün Türkiye halklarına en başta kadınlara ve gençlere selamlarını iletiyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x